Erişilebilirlik

Word'de Denklem Aracı Kullanarak Matematiksel İfadeleri Yazma - (Üslü, Köklü, Limit ve Logaritma)

Bu videoda; Word'de denklem aracı kullanılarak üslü, köklü, limit ve logaritma ifadelerinin nasıl yazılacağı ve bu ifadelerin ekran okuyucular tarafından nasıl seslendirildiği örneklendirilecek.
Erişilebilir Dijital Matematik Kütüphanesi, Türkiye'de matematik öğrenmek ve öğretmek isteyen tüm görmeyen bireylerin erişilebilir matematik materyallerine dönük ihtiyaçlarına cevap verebilmeyi amaçlar. Son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler, bir taraftan ek bir yazılıma ihtiyaç olmaksızın herkesin matematiksel ifadeleri MS Word'de yazabilmesine, diğer taraftan da Word'de doğru şekilde yazılmışsa ekran okuyucuların matematiksel ifadeleri seslendirebilmesine imkan tanımaktadır. Görmeyenlere fen bilimleri ve matematik alanında eğitim verenlerin ya da hazırladıkları matematiksel ifadeler içeren dijital dokümanları görmeyenler de dahil olmak üzere herkes için erişilebilir hale getirmek isteyenlerin bunu Word'de nasıl yapacaklarına ilişkin fikir sahibi olmaları amacıyla; video eğitim seti hazırlanmıştır.
Bu video eğitim serisi; Empower Gelişen Pazar Vakfı tarafından desteklenen ve Eğitimde Görme Engelliler Derneği tarafından yürütülen Erişilebilir Dijital Matematik Kütüphanesi Projesi kapsamında hazırlanmıştır.